fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Zbulohet edhe një variant i ri i Covid 19

Publikuar

Një variant i ri i coronavirusit u gjet në rajonin francez të Bretagne, njoftoi Ministria Franceze e Shëndetësisë, duke shtuar se analiza fillestare nuk tregoi se ky variant i ri është më serioz ose më i transmetueshëm se të tjerët. Ministria e Shëndetësisë njoftoi se një variant i ri u gjet në një grup rastesh në qendrën spitalore në Lanion, disa prej të cilave nuk u zbuluan nga testet PCR.

Zyrtarët thonë se studiuesit në Institutin Pasteur po hetojnë nëse modifikimet gjenetike e kanë bërë më të vështirë për tu zbuluar variantin e ri, raporton france24, shkruan Telegrafi. Formimi i varianteve të reja është një proces i natyrshëm sepse viruset zhvillohen me kalimin e kohës për të mbijetuar.

Aktualisht, vetëm tre variante të virusit të ri konsiderohen alarmante dhe ato janë variantet britanike, afrikano-jugore dhe braziliane. Ndërkohë, Franca është bashkuar me vendet e tjera evropiane dhe pezulloi përdorimin e vaksinës AstraZeneca për shkak të shqetësimeve në lidhje me efektet e mundshme anësore serioze.

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: [email protected] | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021