fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Vuçiq: Mini-Shengeni i rëndësishëm për popujt e Ballkanit

Publikuar

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se ai dëshiron marrëdhëniet më të mira të mundshme në rajon.

“Unë u përpoqa dhe bëra më të mirën time me Ana (Bërnabiqin), (Ivica) Daçiqin Nikola (Selakoviqin), për t’u përpjekur të kemi marrëdhënie sa më të mira në rajon. Ideja e” Mini-Shengenit “, ne e kuptojmë njëri-tjetrin shumë mirë “, tha Vuçiq për Tv Happy.

Ai gjithashtu përmendi shembuj të turistëve që vizitojnë vendet fqinje, raporton Novosti.

“Shoh se kjo ide i shqetëson shumë në Evropë, sepse ata nuk mund të menaxhojnë më, ne i marrim vendimet tona,” thotë Vuçiç.

Kreu i shtetit serb beson se ideja e bashkëpunimit rajonal është shumë e rëndësishme për popujt e Ballkanit.

“Ne, popujt ballkanikë, kemi qenë shënjestra për të minuar fuqitë e mëdha. Ballkani u përket popujve ballkanikë”, shtoi ai./tipografi/

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook