fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Vizat – Rukiqi i ashpër me BE-në

Publikuar

Kryetari i Odes Ekonomikë të Kosovës, Berat Rukiqi, ka reaguar ndaj vështirësive që bizneset kosovar po kanë në pajisen më viza udhëtimi për në vendet e Bashkimit Evropian, duke thënë se vizat janë bërë pengesë e patejkalueshme për qytetarët dhe bizneset nga Kosova.

“Për shkak të kufizimeve të pandemisë, vetëm sa janë shtuar pengesat e pajisjes me vize. Nuk ka terminë, por edhe shume zyre konsullore nuk janë duke punuar fare. Si pasoje, qindra kontrata po rrezikohen dhe kostoja e eksportit po rritet”, ka thënë Rukiqi duke pyetur se  “edhe sa duhet të paguajmë çmimin e diskriminimit nga BE?

Postimi i plotë i Rukiqit:

VIZAT, pengese e patejkalueshme per qytetaret dhe bizneset nga Kosova

Keto dite, si asnjehere me pare, jemi vershuar me kerkesa nga kompanite tona, per t’i perkrahur ne procesin e pajisjes me vize Shengen.

Per shkak te kufizimeve te pandemise, vetem sa jane shtuar pengesat e pajisjes me vize. Nuk ka termine, por edhe shume zyre konsullore nuk jane duke punuar fare. Si pasoje, qindra kontrata po rrezikohen dhe kostoja e eksportit po rritet.

Edhe sa duhet te paguajme çmimin e diskriminimit nga BE?/tipografi/

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021