fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Vazhdon përplasja -Familjarët e të arrestuarve akuzojnë Rashiqin – Ai i provokoj fëmijët tanë

Publikuar

Prindërit e të rinjve që u arrestuan për shkak të përleshjes në Llapnasellë, jo shumë larg shkollës, pretendojnë se incidenti u shkaktua nga Nikolla Rashiq, djali i politikanit serb, Nenad Rashiq dhe se i gjithë mori një konotacion politik,.

Pas përleshjes në të cilën morën pjesë rreth 30 të rinj, si nxënës të shkollës së mesme dhe të moshuar, studentët e shkollës së mesme Nikolla Rashiq dhe Shkollës së Mesme Ekonomike Ilija Markoviq u lënduan dhe iu dha ndihma mjekësore. Menjëherë pas incidentit, tetë persona u ndaluan, duke përfshirë një të mitur.

Studentët Marko Ristiq dhe Lazar Karaxhiq janë në paraburgim në Prishtinë. Prindërit e tyre thonë se ata nuk kanë qenë në kontakt me ta që nga dje dhe se janë të shqetësuar për atë që do të ndodhë pas skadimit të paraburgimit 48 orësh.

“Ai (Llazari) së pari u karakterizua si dëshmitar. Ai u gjend atje dhe tani akuzohet se ishte pjesëmarrës në përleshje dhe u arrestua. Ai është në paraburgim në Prishtinë. Kjo ka shkuar përgjatë vijës politike dhe është anormale. Ai që akuzon fëmijët si fajtorë është iniciatori kryesor i asaj incidenti. Djali i Z. Rashiq, ai është iniciatori. Ai i mori fëmijët nga Dobrotini, i solli atje dhe kështu ndodhi përleshja masive ”, thotë Momir Karaxhiq për Radio Kim, transmeton Klan Kosova.

Djali i Slavisha Ristiq, Marko, është gjithashtu në paraburgim në Prishtinë.

“Unë nuk e mbështes dhunën, sidomos jo dhunën në shkollë, por kjo ka shkuar deri më tani. Rashiq donte ta abuzonte këtë për disa pika politike. Kishte një përleshje dhe zgjati një ose dy minuta. Unë nuk mund të flisja me djalin tim, nuk mund të kontaktoja, ata e morën atë, ai u ndalua dhe mendoj se është në Prishtinë. “Ne jemi duke pritur (që të skadojë) për atë ndalimi policor prej 48 orësh,” tha ai.

Ristiq pretendon se, pas incidentit në të cilin djali i tij mori pjesë, Nenad Rashiq e kërcënoi atë.

“Z. Rashiq erdhi në shtëpinë time dhe shkoi direkt nga oborri në shtëpi për të më kërcënuar. Mendoj se është edhe dhuna. Ai më tha: “Ju do të mbani mend kush jam”. “A duhet të kem frikë tani se ai do t’i bëjë diçka djalit tim?”, tha Ristiq, transmeton Klan Kosova.

Një nga pjesëmarrësit në përleshje, Ilija Markoviq, një student i klasës së 3-të të Shkollës së Mesme të Ekonomisë, është në spital për një dëmtim të hundës. Babai i tij Miodrag thotë se të rinj nga Dobrotin erdhën në Laplje Selo për të rrahur nxënës të shkollës së mesme nga ky vend. Ai gjithashtu pretendon se djali i Nenad Rashiq shkaktoi një përleshje.

Megjithëse përleshja u zhvillua para oborrit të shkollës, drejtori i gjimnazit në Lapnasellë, Dejan Deniq, thotë se ai nuk ishte i njohur me atë që po ndodhte jashtë.

Ai shton se nga studentët mësoi se përleshja shpërtheu “për arsye personale”.

“Dy grupe djemsh patën një përballje për arsyet e tyre personale. Sipas informacionit që kam nga studentët e mi, nuk mund të them se më shumë studentë tanë morën pjesë në përleshje. Kishte fëmijë të tjerë që mbaruan shkollën,” tha Deniq në një deklaratë përmes telefonit  për RTV Kim

Ai deklaroi se çështja tani është nën juridiksionin e policisë, dhe se punonjësit në shkollë janë përgjegjës vetëm për atë që po brenda oborrit të shkollës.

Vazhdo më shumë