fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Johnson & Johnson: Rregullatori i BE thotë që mpiksja e gjakut efekt anësor shumë i rrallë

Vaksina Johnson & Johnson është administruar në më shumë se shtatë milion njerëz në SH.B.A.

Publikuar

Rregullatori i barnave të BE-së ka thënë që mpiksjet e gjakut duhet të renditen si një efekt anësor “shumë i rrallë” i vaksinës Johnson & Johnson.

Agjencia Evropiane e Barnave tha në një deklaratë se kishte gjetur një “lidhje të mundshme” midis goditjes dhe mpiksjes.

Por shtoi se përfitimet e vaksinës Johnson & Johnson tejkaluan rreziqet.

Nga më shumë se shtatë milion njerëz që kanë marrë këtë vaksinë në SH.B.A., tetë njerëz zhvilluan mpiksje të rrallë gjaku, përfshirë një person që vdiq.

Në fillim të këtij muaji, EMA bëri të njëjtin rekomandim për vaksinën Covid-19 të prodhuar nga Oxford-AstraZeneca.

Ky rekomandim, i bërë në 7 Prill, erdhi pasi 86 nga 25 milion Evropianë të administruar me vaksinën AstraZeneca zhvilluan mpiksjen e gjakut të pazakontë. Mbretëria e Bashkuar më pas ndaloi administrimin e vaksinës AstraZeneca tek njerëzit nën 30 vjeç

Vaksina Johnson & Johnson është administruar në më shumë se shtatë milion njerëz në SH.B.A.


Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook