fbpx
Lidhu me Ne!

Teknologji

“Twitter” dhe Jay Z financime për zhvillimin e bitcoin-it si monedhë interneti

Publikuar

Jack Dorsey, themeluesi i Twitter, njoftoi krijimin me reperin Jay Z të një fondacioni për të financuar zhvillimin e bitcoinit si një “monedhë interneti”.

“Jay-Z dhe unë do të dhurojmë 500 bitcoin për një donacion të ri të quajtur Btrust për të financuar zhvillimin e bitcoin, i cili fillimisht do të përqendrohet në ekipet në Afrikë dhe Indi”, shkroi Jack Dorsey, gjithashtu shefi i Square, një kompani për shërbimet e pagesave.

500 bitcoin u vlerësuar rreth 24 milionë dollarë të premten.

“Do të jetë një besim i verbër, i cili nuk do të marrë asnjë udhëzim nga ne”, theksoi ai përpara se t’i referohej një linje për kandidaturat për tre pozicionet e para të bordit.

Sipas faqes së aplikimit, misioni i Btrust do të jetë “ta bëjë bitcoin monedhën e internetit”.

Autoritetet kanadeze autorizuan dje fillimin e një fondi të parë në botë të bitcoinit, negociuar në Bursë duke u dhënë investitorëve qasje më të madhe në monedhën e kriptuar.

Pavarësisht reputacionit të saj, bitcoini dyshohet të jetë përdorur për transaksione të paligjshme, ndërkohë që kriptomonedha po fiton famën e saj falë investimeve nga kompanitë e mëdha.

Të hënën, Tesla investoi 1,5 miliardë dollarë në bitcoin dhe po planifikon të pranojë monedhën virtuale si një formë pagese për makinat e saj.

Vazhdo më shumë