fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Tërmeti në Istog – 11 vjet që nga ajo kohë

Publikuar

Para 11 vjetësh në Kosovë ndodhi një tërmet prej 5.2 shkallësh që për epiqendër pati jugperëndimin e Istogut.

Më 10 mars 2010 territori i Kosovës u godit nga një tërmet që la pas vetëm dëme materiale.

Një orë pasi ndodhi tërmeti, me një komunikatë zyrtare Rrjeti Sizmologjik i Kosovës njoftoi se në orën 14:38, sizmografët e Rrjetit Sizmologjik të Kosovës, detektuan tërmet me epiqendër 6 kilometra në juglindje të Istogut, shkruan rtk. Magnituda e tërmetit ishte 5.2 shkallë të Rihterit, ndërsa intensiteti në epiqendër 7 ballë sipas MCS – 64 thellësia 5.2 km.

Tërmetin u ndje në tërë territorin e Kosovës. Kjo lëkundje shkaktoi panik në mesin e dukagjinasve, ndërsa punëtorët e shumë institucioneve kishin lëshuar objektet.

Por ky tërmet nuk mbeti i kufizuar vetëm në Kosovë, dridhjet e tokës u ndjenë edhe në rajon, deri në kryeqytetin e Bullgarisë./tg/

Vazhdo më shumë

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021