fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Të gjithë në TikTok po hanë hudhër me erëza – këtu është mënyra se si ta bëjmë

“Më pëlqen të ha hudhër turshi, por vendosa që doja ta erëzoja pak dhe është perfekte “

Publikuar

Harrojeni tërshërën e pjekur: Nëse dëshironi një mëngjes të shëndetshëm që do kthjellë në mëngjes, ose një meze të lehtë që do t’ju zhduk menjëherë nga ajo rënie e mesditës, provoni hudhër me erëza, tendenca e fundit e ushqimit të marrë nga TikTok .

Hudhër me erëza filloi të bënte xhiron në Prill, kur përdoruesi i TikTok @lalaleluu, ndau një video të saj duke ngrënë hudhër turshi nga kavanoza.

“Më pëlqen të ha hudhër turshi, por vendosa që doja ta erëzoja pak dhe është perfekte,” shkroi Lala, e cili është me qendër në Hamburg, Gjermani. Në një video vijuese, ajo thotë se për këtë meze të lehtë ishte frymëzuar nga një fqinj Korean që bënte kimchi për familjen e saj.

“Ne u zhvendosëm … dhe unë humba burimin tim të kimchi dhe unë duhej të dilja me diçka dhe kështu kisha bërë turshi hudhër në shtëpi sepse më pëlqen ta ha, dhe thjesht shtova Sriracha… por nuk ishte aq pikante, kështu që shtova thekon djegës dhe pastaj thjesht kam eksperimentuar, “thotë Lala. “Kjo është ajo, kështu e kam bërë. Dhe tani e dua atë … Unë e di që nuk është kimchi por është më e mira që mund të bëj!”

Ky snack është shumë e lehtë për t’u kopjuar në shtëpi, dhe receta e Lala kërkon vetëm katër përbërës. Së pari, grumbulloni hudhër turshi – ajo rekomandon që të merrni hudhër turshi “natyral”, në vend të opsioneve që kanë vaj ose aromatizues të tjerë. Hapni kavanozin dhe kullojeni uthullën.

Tjetra, shtoni erëza: Lala nuk jep shumë udhëzime sa të vendosni, kështu që mund ta personalizoni sipas preferencave tuaja. Filloni me Sriracha – ajo rekomandon të përdorni “shumë” – dhe më pas shtoni një lugë çaji gochugaru, spec djegës koreane. E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, spërkatni pak trumzë.

Vendoseni përsëri kapakun dhe tundeni kavanozin me forcë derisa gjithçka të përzihet dhe hudhra të lyhet mirë.

“Unë gjithmonë e ha një gotë të tërë në një vakt, dhe është e shëndetshme gjithashtu!” thotë Lala; në një video tjetër, ajo vuri në dukje se për shkak se hudhra është turshi, nuk ka një erë kaq të fortë: “është shijshme. Duhet të provoni”.

Dhe shokët e saj TikTokers e morën këshillën e saj: Brenda disa ditësh, rostiçeri pikant u bë viral në aplikacionin për ndarjen e videove. Videot nën hashtag #pickledgarlic janë parë më shumë se 12.6 milion herë kolektivisht, dhe disa nga videot ku njerëzit provojnë recetën janë bërë virale, gjithashtu.

Në një video tjetër, Lala thotë se ishte befasuar nga përgjigja virale ndaj videos.

“Nuk mund ta besoj se rostiçeri im i hudhrës është një trend tani”, thotë ajo. “Unë jam shënuar në kaq shumë video dhe të gjithë ata që e provuan dhe e bënë atë siç duhet, si hudhra e përdorur turshi, dhe jo vetëm hudhra normale, të gjithë e pëlqyen atë! Unë po ju them djema, është e shijshme”.

Vazhdo më shumë