fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Sulm kibernetik – tentohet të vidhen para nga banka

Publikuar

Policia e Kosovës ka njoftuar së dje përmes një sulmi kibernetik është tentuar të merren para nga një bankat të një banke afaristë në Prishtinë.

Sipas policisë, persona që ka tentuar një gjë të tillë është arrestuar dhe është dërguar në mbajtje

“Nga njësiti policor  i sektorit për Hetime të Krimeve Kibernetike është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar i cili përmes pajisjeve të modifikuara ka tentuar të vjedhë paratë nga një bankomat i një banke në Prishtinë”, thuhet në raportin e policor.

Policia ka theksuar se nga i dyshuari në cilësi të provave materiale janë sekuestruar: dy USB, një tastiere kompjuteri, një pajisje e modifikuar për qasje të pa autorizuar në bankomat, vegla të ndryshme pune për mundësimin e qasjes në bankomat, dorëza, shirit ngjitës, para të gatshme (185 euro, 80 franga Zvicerane, 100 krona Çeke dhe kartela bankare. I dyshuari pas intervistimit me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje./tipografi/

Vazhdo më shumë