fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

“Strategjia e Abdixhikut për Osmanin, sikur e Mustafës për Thaçin”

Ani se strategjinë e kryetarit të tanishëm të LDK-së dhe parardhësit të tij i sheh të ngjashme, Paçarizi thotë se jo edhe përfitimi për partinë do të jetë i njëjtë.”Asokohe Isa Mustafa kishte përfitim direkt të partisë sepse u bë kryeministër, ndërkaq LDK-ja në këtë rast përfiton vetëm një ngushëllim moral me të cilin do të dalë në opinion”, ka thënë Paçarizi

Publikuar

Analisti politik, Rrahman Paçarizi, ka thënë se qasja e Lumir Abdixhikut karshi Vjosa Osmanit dhe pretendimit të saj për presidente është e ngjashme me atë të Isa Mustafës karshi Hashim Thaçit kur e donte postin e presidentit.
“Është vendim i Lumir Abdixhikut para së gjithash, sepse ka vendosur kryesia që ai e ka zgjedhur. Nuk është krejt vendim i kryesisë, është vendim i Lumir Abdixhikut. Ai e ka ndërtuar një strategji që mua po më duket në një mënyrë si e Isa Mustafës që duke e votuar Vjosa Osmanin do t’ia dobësojmë partinë siç thoshte Isa Mustafa duke votuar Hashim Thaçin për president do ta dobësojmë PDK-në”, tha ai.

Ani se strategjinë e kryetarit të tanishëm të LDK-së dhe parardhësit të tij i sheh të ngjashme, Paçarizi thotë se jo edhe përfitimi për partinë do të jetë i njëjtë.

“Asokohe Isa Mustafa kishte përfitim direkt të partisë sepse u bë kryeministër, ndërkaq LDK-ja në këtë rast përfiton vetëm një ngushëllim moral me të cilin do të dalë në opinion”.

Ai ka deklaruar se nuk e di nëse LDK-ja po përpiqet të kthejë votuesit që i kanë ikur, apo t’i mbajë ata që i ka. “Problemin e kam me LDK-në – a është një LDK e cila po përpiqet të përfitojë ata 100 mijë e pak votues që i kanë ikur, apo është një LDK që do të ruajë ata rreth 100 mijë votues që kanë votuar për të. Duhet të vendosë se për cilin votues është duke luftuar”.
Paçarizi ka thënë se Vjosa Osmani nuk do të jetë presidente e LDK-së, nëse bëhet presidente.

“Është person që vërtetë i ka marrë 300 mijë vota, pavarësisht se ka qenë pjesë e listës bashkë me Vetëvendosjen. Mund të supozojmë që do t’i kishte marrë apo jo sikur të kishte qenë LDK apo vetë. Këtu nuk po shoh asgjë të pandershme dhe as shantazh të mirëfilltë, sepse Vetëvendosje nuk po ju thotë hajdeni dhe votoni”, tha Paçarizi për Klan Kosova.

“Kryetari i Kuvendit do ta thërrasë një seancë të Kuvendit në të cilën do të votohet ose jo për Vjosa Osmanin, ndërkohë që iu mbetet partive opozitare të jenë opozitare ose jo. Nëse do të jenë opozitare nuk do të votojnë. Nëse kanë frikë, qysh po kanë frikë, do ta votojnë Vjosa Osmanin dhe do t’iu shmangen zgjedhjeve sepse e kanë frikën nga zgjedhjet”.

Ai ka vlerësuar se këtë herë nuk është bërë ‘pazar’ për postin e presidentit siç ka ndodhur rëndom në marrëveshjet e koalicioneve para apo pas zgjedhorë.

“Lëvizja Vetëvendosje ka mundur të ofrojë diçka në rast se nuk do të mund ta bënte qeverinë. Qeverinë e bëri dhe në këtë pikë ku mund të ofrohet diçka për subjektet e tjera politike, Vetëvendosja e ka kryer punën vetë. Te presidenti gjithmonë kemi thënë që për zgjedhjen e presidentit po ofrohen shërbime të caktuara dhe është e pandershme që të sigurohen në mënyrë këtë votat dhe tash cila është mënyra për të siguruar votat për presidenten përveç se deputetët të votojnë me vullnetin e tyre të lirë. Deputetët e kanë mundësinë të votojnë me vullnetin e tyre të lirë. Deputetët do të votojnë ose nuk do të votojnë nga frika se nuk janë të gatshëm për zgjedhje”, tha ai.

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: [email protected] | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021