fbpx
Lidhu me Ne!

Kosovë

Stolteberg: Dialogu, rruga e vetme për të ecur përpara

Nato mbështet dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë dhe kjo është mënyra me e mirë për arritur sic ka thënë ai tek një zgjidhje e qëndrueshme politike.

Publikuar

Shefi i Nato-së, Jens Stoltenberg, është deklaruar pas takimit që pati me kryeministrin Kosovar në selinë e organizatës në Bruksel. Stoltenberg ka thënë së Nato mbështet dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë dhe kjo është mënyra me e mirë për arritur sic ka thënë ai tek një zgjidhje e qëndrueshme politike.

Stoltenberg ka thënë se me Kurtin ka diskutuar për zhvillimet në Kosovë dhe rëndësinë e Nato-së dhe KFOR-it në ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në Ballkanin Perëndimor.  

”Mirëprita Albin Kurtin, për të diskutuar zhvillimet në Kosovë dhe rëndësinë e NATOs dhe KFOR-it, për stabilitet në Ballkanin Perëndimor. NATO mbështet përpjekjet për të riaktivizuar bisedimet midis Prishtinës dhe Beogradit. Dialogu është mënyra e vetme për të arritur një zgjidhje të qëndrueshme politike”, ka shkruar Stoltenber në Twitter.

Vazhdo më shumë