fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

State Departamenti a kujton Serbisë njohjen e Kosovës

Publikuar

Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken, ia ka përseritur Serbisë, kërkesën e presidentit amerikan, Joe Biden, për njohjen e pavarëisisë së Kosovës.

Blinken në mesazhin e tij të urimt për ditën e Serbisë, ka thën së Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara për zhvillimin e një aleance të gjatë midis dy vendeve, ndërsa theksoi marrëveshjen gjithëpërfshirëse me Kosovën, duke përmendur një kompromis nga të dy palët dhe njohjen reciproke.

“Departamenti i Shtetit mirëpret përpjekjet që çojnë në krijimin e normalizimit të marrëdhënieve me Kosovën dhe arritja e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse që synon njohjen e ndërsjellë do të kërkojë fleksibilitet dhe gatishmëri për kompromis nga të dy palët”, ka shkruar Blinken.

Vazhdo më shumë