fbpx
Lidhu me Ne!

Sport

Sinner bën mrekullinë në Australian Open, eliminon Djokovic dhe prek finalen

Publikuar

Jannik Sinner bën të madhin përballë Novak Djokovic. Tenisti italian eliminoi numri një të botës në gjysmëfinalen e Australian Open falë një fitore me shifrat 3-1. Dy setet e para nuk kishin shumë histori dhe u dominuan tërësisht nga 22-vjeçari, që e mposhti serbin 6-1 dhe 6-2.

Seti i tretë pati nevojë për “tie-break” që shkoi për Djokovic me shifrat 7-6 (8-6), por edhe në këtë set, Sinner e pati mundësinë për ta mbyllur ndeshjen, por nuk ia doli. Megjithatë, në setin e katërt, Sinner u rikthye dominues dhe e mbylli me shifrat 6-3 duke arritur kështu finalen e parë Grand Slam në karrierë dhe duke eliminuar fituesin e 10 turneve Australian Open. Falë këtij suksesi, italiani i jep fund edhe ecurisë prej 33 fitoresh radhazi të Noles në tokën australiane. Hera e fundit kur Djokovic mposhtej në Australian Open ishte në vitin 2018, në turin e 1/16-tave ndaj koreano-jugorit, Hyeon Chung.

Lexo edhe: 

Sinner duket se ia ka marrë dorën Novak Djokovic, teksa e ka mposhtur në tre nga katër përballjet e fundit ndërsa kjo fitore mund të konsiderohet edhe si një “hakmarrje” e talentit italian për atë eliminim përballë serbit në gjysmëfinalen e Wimbledon gjashtë muaj më parë.

Tashmë, me një biletë për në finale, Sinner do të presë të përballet të dielën për titullin e parë Grand Slam në karrierë me fituesin e çiftit, Daniil Medvedev-Alexander Zverev.

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook