fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Simmons: Koha që Kosova t’i thotë BE-së ‘Jemi lodhur nga lojërat tuaja’?

Publikuar

Ish-kryetari i gjyqtarëve të Misionit të Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit në Kosovë (EULEX), Malcolm Simmons, ka këshilluar Kosovën të jetë më e ashpër në raport me Bashkimin Evropian në çështjen e mosliberalizimit të vizave.

Në llogarinë e tij në Twitter, ai ka pyetur se është koha që Kosova t’i thotë BE-së “jemi lodhur nga lojërat e juaja”, njofton Klan Kosova.

“A nuk është koha që Kosova t’i thotë BE-së: ‘Ne jemi lodhur nga lojërat që po i luani’. Nuk do të ketë bashkëpunim të mëtejshëm me ju përveç dhe derisa të shohim ndonjë përparim nga pala e BE-së?”, ka shkruar Simmons.

Kujtojmë se Simmons dha dorëheqje nga EULEX-i në vitin 2017, derisa akuzoi këtë mision si politik dhe jo mision që promovon shtetin ligjor. Simmons e kishte akuzuar BE-në se nuk i kishte marrë parasysh paralajmërimet e tij për raste korrupsioni brenda EULEX-it.

 

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: [email protected] | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021