fbpx
Lidhu me Ne!

Sport

Simbol i brezit të artë belg, ish-i i Manchester United tërhiqet nga futbolli në moshën 35-vjeçare

Publikuar

Në prag të ditëlindjes së 36-të(22 nëntor), mesfushori belg, Marouane Fellaini, do të largohet nga futbolli profesionist në fund të sezonit aktual. Informacioni u konfirmua nga Choi Kang-hee, trajneri i tij aktual te Shandong Taishan, në Kinë.

“Edhe pse me ndonjë keqardhje, unë e respektoj vendimin tuaj”, tha trajneri. Pas pesë vitesh në futbollin kinez, Fellaini do të nderohet me një ndeshje lamtumire që do të zhvillohet në provincën kineze të Henanit.

Lexo edhe: 

Fellaini ishte një nga pikat kryesore të futbollit belg në vitet e fundit. Krahas emrave si Kevin de Bruyne, Hazard, Courtois dhe të tjerë, mesfushori ndihmoi në promovimin e atij që quhej “brezi i ri belg”.

Në futbollin evropian, Fellaini spikati duke veshur fanellat e Evertonit dhe Manchester United, klube për të cilat luajti midis 2008 dhe 2019, vit në të cilin ai organizoi transferimin e tij në futbollin kinez. Gjatë gjithë vitit 2023, Fellaini luajti 31 ndeshje, shënoi 13 gola dhe dha dy asistime.

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook