fbpx
Lidhu me Ne!

Beba Ime

Si mund ta pastroj hundën e mbushur të fëmijës tim?

Publikuar

Pastrimi i hundës së mbushur ndoshta do ta bëjë më të lehtë për të voglin tuaj të marrë frymë, të hajë dhe të flejë.

Shumica e prindërve të rinj marrin një shiringë llambë gome në çantën e fëmijës së tyre, dhe zakonisht funksionon mjaft mirë. Ka edhe disa produkte të reja në treg që mund të jetë edhe më efikas në heqjen e mukusit nga një hundë e vogël e zënë.

Filloni duke hedhur pak kripë hunde në hundën e fëmijës tuaj për të lagur dhe çliruar mukusin përpara se të përpiqeni ta nxirrni atë. Ju mund të blini kripë në barnatore ose ta bëni atë lehtësisht në shtëpi duke tretur 1/4 lugë çaji kripë në 8 225 ml ujë të ngrohtë. Bëjeni të freskët çdo ditë dhe ruajeni në një enë qelqi të pastër dhe të mbuluar. (Uji duhet zier)

Shtrijeni fëmijën poshtë me mjekrën të ngritur pak lart. Vendosni një ose dy pika të kripës në secilën vrimë hunde dhe përpiquni të mbani kokën e foshnjës tuaj të qetë për rreth dhjetë sekonda. Fshijeni pikatoren pas përdorimit.

Si ta përdor shiringën e llambës së gomës?

Shtrydhni ajrin nga llamba e shiringës për të krijuar një vakum. Pastaj futni butësisht majën e gomës në një vrimë hunde. Lëshojeni ngadalë llambën për të thithur mukusin. Hiqni shiringën dhe shtrydhni llambën me forcë për të dëbuar mukusin në një ind. Fshini shiringën dhe përsëritni procesin për vrimën e hundës.

Nëse foshnja juaj është akoma e mbingarkuar pas pesë deri në dhjetë minuta, aplikoni përsëri pika të kripës dhe rivendosni. Mos thithni hundën e fëmijës tuaj më shumë se dy ose tre herë në ditë, megjithatë, përndryshe do të irritoni atë. Dhe mos përdorni pika të kripur për më shumë se katër ditë me radhë sepse me kalimin e kohës, ato mund të thajnë pjesën e brendshme të hundës dhe t’i përkeqësojnë gjërat.

Kini parasysh se ky duhet të jetë një proces i butë. Nëse përfundoni duke thithur shumë agresivisht, indet e hundës mund të inflamohen (ose madje edhe të rrjedhin gjak). Nëse foshnja juaj reziston fuqishëm, lëreni të qetësohet për pak kohë dhe provoni përsëri më vonë.

Si mund ta pastroj shiringën?

Pastroni mirë me ujë të ngrohtë dhe me sapun pas çdo përdorimi. Shtrydhni llambën me majën në ujë me sapun për të pastruar edhe pjesën e brendshme. (Shkundni ujin me sapun brenda llambës para se ta shtrydhni atë.)

Shpëlajeni mirë duke përsëritur procesin disa herë me ujë të pastër të ngrohtë. Lëreni shiringën në një gotë, me maje te poshtë, në mënyrë që ajotë thahet.

Si t’i përdor aspiratorët e rinj të hundës?

Aspiratorët e tjerë të hundës përbëhen nga një grykë që poziciononi në hapjen e vrimës së hundës, një copë tub i butë në mes dhe një grykë në skajin tjetër. Ju përdorni gojën tuaj për të thithur butësisht mukusin nga hunda e fëmijës tuaj. Një filtër në tub bllokon bakteret dhe nuk ju lejon të thithni ndonjë mikrobe. Pajisja mund të ndahet dhe të lahet me sapun dhe ujë të ngrohtë./tg/

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook