fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Shfaqet virus i ri që po rrezikon një pandemi tjetër, shkakton të vjella dhe ënjtje truri

Virusi është vërtetuar se përhapet nga personi në person në këto shpërthime, duke ngritur shqetësime në lidhje me potencialin që NiV të shkaktojë një pandemi globale.

Publikuar

Mendohet se një virus i quajtur Nipah do shpërthejë pasi një djalë i ri indian u vra nga kjo sëmundje që shkakton të vjella dhe ënjtje të trurit.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, shkalla e vdekshmërisë së Nipah shkon midis 40 dhe 75% në krahasim me 1% të Covidit.

Që nga Shkurti ka pasur shqetësime se mund të shkaktojë pandeminë tjetër botërore, të shtuar nga fakti se Nipah ka një shkallë shumë të lartë të mutacionit, raporton Mirror.

“Virusi është vërtetuar se përhapet nga personi në person në këto shpërthime, duke ngritur shqetësime në lidhje me potencialin që NiV të shkaktojë një pandemi globale,” thanë Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Zyrtarët në shtetin Kerala të Indisë janë të shqetësuar pasi 12-vjeçari vdiq në fundjavë, duke nxitur përpjekjet për të gjetur kontaktet e tij me infeksione të reja të konfirmuara tashmë.

Sipas raporteve, djali kishte vizituar dy spitale të tjera para se të vdiste, që do të thotë se ai potencialisht u afrua me qindra njerëz.

Ministrja shtetërore e shëndetësisë Veena George tha: Se këto tetë kontakte të menjëhershme u testuan negative është një lehtësim i madh.

Sëmundja e lindur nga lakuriqët e natës, e cila u hodh për herë të parë nga derrat te fermerët në Malajzi në 1999, shkakton të vjella dhe ënjtje të trurit. Ai gjithashtu ka një periudhë inkubacioni deri në 45 ditë, që do të thotë se një person mund ta përhapë atë për më shumë se një muaj para se të sëmuret.

Ende nuk ka kurë apo vaksinë për Nipah. Pacientëve u jepet vetëm kujdes mjekësor mbështetës.

Dr Melanie Saville, kreu i kërkimit dhe zhvillimit të vaksinave në Koalicionin për Inovacionet e Gatishmërisë Epidemike, i tha The Sun në fillim të këtij viti se ne duhet të jemi gati se është jashtëzakonisht e mundshme që një shpërthim tjetër të ndodhë në e ardhmja.

Ajo tha: Nipah është një nga viruset që mund të jetë absolutisht shkaku i një pandemie të re. Disa gjëra për Nipah janë shumë shqetësuese. Ne e dimë që një pandemi e ardhshme është e pashmangshme dhe ka shumë sëmundje të tjera infektive në zhvillim që njihen se kanë potencial pandemik.

Për shkak të potencialit të tij të rrezikshëm, Nipah thuhet se është renditur si një nga 16 patogjenët prioritarë që duhet të hulumtohen nga Organizata Botërore e Shëndetit.

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: [email protected] | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021