fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

SHBA-ja i shpall ngjarjet në Burma si puç

Publikuar

Departamenti amerikan i Shtetit ka shpallur veprimet e fundit të ushtrisë së Burmas si puç, dhe ka thënë se do të rishikojë ndihmën që ndan për këtë shtet, shkruan Evropa e Lirë.

Një zyrtar i Departamentit të Shtetit, ka thënë më 2 shkurt se Shtetet e Bashkuara do të mbajnë atje programet humanitare, mirëpo edhe do të “rishikojnë ndihmën” ndaj Burmas, që njihet edhe si Mianmar.

Uashingtoni ka kontribuuar me 1.5 miliard dollarë në Burma prej vitit 2012, si mbështetje ndaj demokracisë, paqes së brendshme dhe komuniteteve më të prekura nga dhuna, sipas të dhënave të Departamentit të Shtetit.

Vazhdo më shumë