fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

SHBA-ja i nis sulmet hakmarrëse ndaj caqeve iraniane në Siri dhe Irak

Publikuar

Forcat amerikane i kanë filluar sulmet hakmarrëse ndaj dhjetëra zonave të lidhura me Iranin në Siri dhe në Irak, thanë zyrtarët amerikanë të premten vonë.

Sulmet amerikane janë hakmarrje ndaj një sulmi me dron në Jordani, ku u vranë tre ushtarë amerikanë dhe u plagosën 34 të tjerë më 28 janar, për të cilin Uashingtoni e fajësoi Teheranin.

“Përgjigja jonë filloi sot. Do të vazhdojë në vendet dhe në kohët që ne zgjedhim”, tha presidenti amerikan Joe Biden në një komunikatë pak pas fillimit të sulmeve.

“Shtetet e Bashkuara nuk kërkojnë konflikt në Lindjen e Mesme, apo diku tjetër në botë. Por, ata të cilët mund të kërkojnë të na bëjnë dëm neve, ta dinë këtë: Nëse e lëndoni një amerikan, ne do të përgjigjemi”, tha Biden.

Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut me bazë në Britani të Madhe, i cili monitoron luftën dhe ka kontakte të shumta brenda Sirisë, tha se gjashtë luftëtarë pro-iranianë u vranë nga një sulm në Siri.

“Gjashtë luftëtarë pro-iranianë u vranë në sulmet në lindje të Sirisë, me gjasë të kryera nga Shtetet e Bashkuara”, tha Vëzhguesi Sirian, duke shtuar se “tre të huaj” ishin në mesin e të vrarëve në sulmet pranë Al-Mayadeen në Siri.

Komanda Qendrore e SHBA-së konfirmoi fillimin e sulmeve, duke thënë se forcat e saj “kryen sulme ajrore në Irak dhe Siri kundër forcave të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit dhe milicive të lidhura me Iranin”.

“Forcat ushtarake amerikane i goditën më shumë se 85 caqe, me shumë avionë luftarakë për të përfshirë bombardues me rreze të gjata veprimi që fluturuan nga Shtetet e Bashkuara”, tha ajo.

Ky lajm është duke u përditësuar

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook