fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Selakoviq: Deklaratat e Osmanit janë skandaloze

Për vite, më saktësisht për tetë vjet, Prishtina ka refuzuar të zbatojë detyrimin e saj të vetëm real dhe thelbësor nga Marrëveshja e Brukselit, dhe kjo është formimi i Asociacionit të Komunave Serbe

Publikuar

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Nikolla Selakoviq, ka thënë se deklaratat dhe sjellja e Vjosa Osmanit, në thelb tregojnë se Prishtina nuk dëshiron dialog, dhe si të tilla janë skandaloze.

“Mesazhi nga përfaqësuesit e Prishtinës që ata do të rishikojnë marrëveshjen e Brukselit në mënyrë që të” rivendosin “dialogun me Beogradin, i cili, kujtoj, po zhvillohet me ndërmjetësimin dhe garancitë e BE-së, është një guxim politik i paparë dhe kërkon një urgjencë dhe reagim të mprehtë nga të gjithë ata që duan një stabilitet të qëndrueshëm dhe paqe në Ballkanin Perëndimor”, tha ai, raporton portal Kosovo Online, transmeton Klan Kosova.

Sipas tij, mesazhet e djeshme të Vjosa Osmanit janë një eufemizëm për bllokimin e dialogut, sepse siç tha Selakoviq “rezultatet e dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës nuk janë një tavolinë suedeze, nga e cila mund të zgjidhet se çfarë do të zbatohet dhe çfarë jo”.

Selakoviq thekson se kjo është e vërtetë për mesazhet parazgjedhore të Albin Kurtit se dialogu me Beogradin do të jetë i ultë në listën e tyre të përparësive, gjë që, siç thekson ai “në të vërtetë do të thotë se ai nuk është aspak i interesuar për dialog ose kompromis”.

“Për vite, më saktësisht për tetë vjet, Prishtina ka refuzuar të zbatojë detyrimin e saj të vetëm real dhe thelbësor nga Marrëveshja e Brukselit, dhe kjo është formimi i Asociacionit të Komunave Serbe, dhe sot Beogradit dhe bashkësisë ndërkombëtare u është thënë qartë se evazioni, manipulimi dhe gënjeshtra janë standardi”, tha ministri serb

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021