fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Sa ministre do t’i këtë qeveria e re? Flet kandidati për kryeministër

Publikuar

Lideri i LVV-së, Albin Kurti, që njëherësh është edhe kandidat për kryeministër i kësaj partie, në marshin protestues të organizuar për 8 Mars ka premtuar se në Qeverinë e re të Kosovës nuk do të ketë më pak se pesë ministre.

Më këtë rast Kurti tha po ashtu së është mese e domosdoshme që zëri kundër dhunës të jetë me i fuqishëm

“Është e domosdoshme të ngritët zëri për gratë që janë viktima”, tha Kurti.

Kurti kërkoj se si institucione dhe si shoqëri të përballemi me këtë shtypje dhe shfrytëzim që është i madh në Kosovë.

“Gratë e vuajnë papunësinë më të madhe, varfërinë, e vuajnë më së shumti kur një anëtar i  familjes nuk e ka shëndetin e mirë”, tha më tej Kurti, duke shtuar se nga 58 deputetë sa do t’i ketë grupi ynë parlamentar, asnjë grua nuk ka pasur nevojë për kuotën gjinore./tg/

Vazhdo më shumë