fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Rusia dhe Kina gati për pushtimin e Ukrainës

Putin dhe Xi deklaruan se e vlerësuan forcimin e lidhjeve Rusi-Kinë, me liderin rus që i quajti ato “një shembull i vërtetë i bashkëpunimit ndërshtetëror në shekullin 21

Publikuar

Bashkëkryetari për Marrëdhëniet me Jashtë në Këshillin Evropian, Carl Bildt, shkroi në Twitter për takimin e Presidentit të Rusisë dhe atij të Kinës. Ai tha se Putin kërkoi mbështetjen e Kinës për ofensivën kundër Ukrainës, transmeton Klankosova.tv.

“Dje Putin kërkoi mbështetjen e Kinës për ofensivën e saj kundër Ukrainës. Sot SHBA-ja do të konsultohet me aleatët e NATO-s për kërkesat e paraqitura nga Rusia dje në të njëjtën kohë kur liderët BE-së diskutonin përgjigjet ndaj agresionit të mundshëm të ripërtërirë ndaj Ukrainës.” shkroi Bildt në Twitter.

Presidenti rus, Vladimir Putin, zhvilloi një takim virtual me homologun e tij kinez, presidentin Xi Jinping. Putin dhe Xi deklaruan se e vlerësuan forcimin e lidhjeve Rusi-Kinë, me liderin rus që i quajti ato “një shembull i vërtetë i bashkëpunimit ndërshtetëror në shekullin 21”.

Vazhdo më shumë