fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Rudi thotë se drejtësia ndërkombëtare dhe vendore i din vrasësit e Xhemajl Mustafes dhe Komandant Drinit

Publikuar

Fetah Rudi, ish deputet i Lidhjes Demokratike të Kosovës, ka reaguar pas publikimit në medie të dosjes së UNMIK-ut, ku flitet për vrasjen e këshilltarit të Presidentit Rugova, Xhemajl Mustafa dhe komandant Drinit në Prizren, duke thënë së është mëkat që tash e 20 vite, drejtësia ndërkombëtare dhe ajo vendore, i dinë me detaje organizatorët dhe vrasësit të cilët bën vrasjet politike në Kosovë, dhe nuk ndërmorën asnjë hap për zbardhjen e tyre

Postimi i plotë i Rudit:

Te dashur qytetare,

Sic edhe keni lexuar tanime, ne media te ndryshme eshte publikuar nje dosje e UNMIK-ut, e ne te cilen jepen detaje per vrasjen e Ekrem Rexhes –Drinit, Xhemail Mustafes dhe atentatin ndaj meje.

Ne baze te kesaj, organizatori dhe autoret, si dhe armet e perdorura ne te tri keto raste janë te njejte.

Keto detaje nuk jane nje risi per mua, keto jane vetem konfirmim i asaj qe e kam thene tash e 20 vite. Une atehere, tash e gjithmone do ta them vetem te verteten.

Eshte mekat qe tash e 20 vite, drejtesia nderkombetare dhe ajo vendore, i dine me detaje organizatoret e vrasesit te cilen ben vrasjet politike ne Kosove, dhe nuk ndermoren asnje hap per zbardhjen e tyre.

Edhe pse organet vendore i kane dite gjitha këto, ato jo qe moren diçka per t’i zbuluar e arrestuar, por ata i veshin me petkun e institucioneve.

Une cdo here kam qene i gatshem per bashkepunim me drejtesine, si ate nderkombetare edhe ate vendore, ne menyre qe atentati ndaj meje, dhe vrasjet tjera politike te zbulohen dhe autoret te marrin denimin e merituar.

Drejtesia nderkombetare ka deshtuar. Shteti i Kosoves ka deshtuar.

Tash shpresa e vetme per zbardhjen e vrasjeve politike eshte Gjykata Speciale, e cila shpresoj dhe besoj qe do ta bej nje gje te tille.

Edhe njehere, kjo dosje eshte konfirmim i asaj qe kam thene tash e 20 vite, organizatoret dhe vrasesit dihen me emer dhe mbiemer.

I juaji, Fetah Rudi.

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook