fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Reagimi skandaloz i BE-së

Publikuar

Bashkimi Evropian, përmes zëdhënësit për politik të jashtme dhe Siguri, Peter Stano, ka reaguar pas publikimet të pamjeve nga zyra e përfaqësuesit special për dialogun Kosovë-Serbi, Miraslav Lajcak, ku shihet një hartë në të cilën Kosovë është pjesë e Serbisë.

Stano, këtë hartë e ka quajtur si hartë zyrtare të Bashkimit Evropian dhe pozicion neutral të BE, duke harruar se Kosova është shtet i pavarur nga shkurti 2008 dhe i njohur nga 21 vende të Bashkimit Evropian.

“Pretendimi në lidhje me hartën është plotësisht i gabuar dhe i rremë. Kjo hartë zyrtare e BE-së është përputhje me pozicionin e Bashkimit Evropian- statusi neutral. Unë do të rekomandoja të gjithë të përqendrohen në çështje reale që ndihmojnë në avancimin e dialogut për normalizimin e raporteve, në vend të përpjekjeve që të krijohen storie të rreme”, ka thënë Stano në reagimin e tij.

Ndaj kësaj harte kanë reaguar mediat dhe analistë të ndryshem nga Kosovë ./tg/

Vazhdo më shumë