fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Prokuroria Speciale ngre aktakuzë për pjesëmarrje në grup terrorist

Që nga shpërthimi i konfliktit në Siri dhe Irak, në vitin 2011, rreth 400 kosovarë kanë udhëtuar drejt këtyre vendeve.

Publikuar

Prokuroria Speciale në Kosovë ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit me inicialet N.L, për veprën penale “Organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist në vazhdim”.

Në një komunikatë të lëshuar më 3 dhjetor, kjo Prokurori ka thënë se i pandehuri i është bashkuar me qëllim organizatës terroriste “Gjabat Al –Nusra” në Siri.

Sipas Prokurorisë, i pandehuri ka marrë pjesë në luftërat në Siri dhe më 2013 është kthyer në Kosovë.

Ai është thënë se më vonë është kthyer sërish në Siri bashkë me familjen.

Në korrik të vitit 2021, ai është riatdhesuar në Kosovë.

Që nga shpërthimi i konfliktit në Siri dhe Irak, në vitin 2011, rreth 400 kosovarë kanë udhëtuar drejt këtyre vendeve.

Disa prej tyre janë vrarë ose kanë mbetur në zonat e luftës edhe pasi Shteti Islamik është shpallur i mposhtur në ato territore, në vitin 2019, ndërsa të tjerë janë riatdhesuar në Kosovë.

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021