fbpx
Lidhu me Ne!

Botë

Princi i Lihtenshtajnit vret ariun më të madh në Europë, shkakton zemërim tek të gjithë

Autoritetet në Rumani po hetojnë nëse Princi Emanuel von und zu Lihtenshtajn dyshohet se qëlloi Arthurin, 17 vjeç, Marsin e kaluar, në një ekspeditë gjuetie

Publikuar

Një princ i Lihtenshtajnit është akuzuar për vrasjen e një ariu të njohur kafe Arthur i cili mund të ketë qenë më i madhi në Evropë dhe ka shkaktuar shumë zemërim.

Autoritetet në Rumani po hetojnë nëse Princi Emanuel von und zu Lihtenshtajn dyshohet se qëlloi Arthurin, 17 vjeç, Marsin e kaluar, në një ekspeditë gjuetie.

Prokurorët thuhet se pretendojnë se vrasja e ariut nuk ishte e licencuar dhe disa nga ata që ishin të përfshirë nuk kishin leje armësh. Princi po kritikohet për këtë veprim në rrjetet social.

OJQ-ja Rumune Agent Green ka pretenduar se Arthur u qëllua në një zonë të mbrojtur të Maleve Karpate nga princi 32-vjecar, i cili është nipi i princit në fuqi të principatës, Hans-Adam ll.

Ajo pretendon që princit iu dha një leje nga Ministria e Mjedisit për të qëlluar një ari të ri femër që kishte sulmuar fermat.

“Në realitet, princi nuk e vrau arushën problematike, por një mashkull që jetonte thellë në pyll dhe nuk kishte ardhur kurrë pranë lokaliteteve,” pretendon OJQ-ja.

Gabriel Paun, presidenti i Agent Green, tha se Arthur ishte ariu më i madh i vëzhguar në Rumani, dhe ndoshta më i madhi që jetonte në Bashkimin Evropian.

“Pyes veten se si princi mund të ngatërrojë një ari femër me ariun mashkull më të madh që ekzistonte në thellësitë e pyllit”, është shprehur Paun. Arinjtë kafe janë një specie e mbrojtur nën ndërkombëtarët dhe Rumania shpalli jashtëligjshëm gjuetinë e tyre në 2016./tvklan/tg/

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook