fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Pezullimi i vaksinës AstraZeneca: Mblidhen ekspertët e sigurisë

Publikuar

Ekspertët e sigurisë së vaksinave nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) do të takohen sot për të rishikuar vaksinën Oxford-AstraZeneca, pasi disa vende evropiane ndaluan përdorimin. Ka pasur një numër rastesh në Evropë të mpiksjes së gjakut që u zhvillua pas marrjes së vaksinës. Sidoqoftë, ekspertët thonë se numri i incidenteve përputhet me normën e raportuar zakonisht në popullatën e përgjithshme.

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) poashtu do të zhvillojnë një takim. Pritet të lëshohet një vendim mbi përdorimin e vazhdueshëm të vaksinës Oxford-AstraZeneca të enjten.  Rreth 17 milionë njerëz në BE dhe Mbretërinë e Bashkuar kanë marrë një dozë të vaksinës, me më pak se 40 raste të mpiksjes së gjakut të raportuar që nga java e kaluar, tha AstraZeneca, shkruan Klan Kosova. Pretendimet e paprovuara se mund të ketë një lidhje kanë çuar në 11 vende evropiane që pezullojnë përdorimin e vaksinës, përfshirë Gjermaninë, Francën, Italinë dhe Spanjën.

Vende të tjera, përfshirë Austrinë, kanë ndaluar përdorimin e grupeve të caktuara të saj si një masë paraprake. Sidoqoftë, Belgjika, Polonia, Republika Çeke dhe Ukraina thanë se do të vazhdonin të administronin vaksinën AstraZeneca. Dhe në Tajlandë, Kryeministri Prayuth Chan-ocha u bë personi i parë në vend që mori vaksinën AstraZeneca./tg/

Vazhdo më shumë