fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Pesë gjërat që duhet t’i dini për dialogun Kosovë-Serbi

Publikuar

Kosova dhe Serbia nisën një proces të dialogut më 8 mars 2011. Në këtë periudhë dhjetëvjeçare u zhvilluan dhjetëra takime dhe u nënshkruan shumë marrëveshje, por ky proces ende nuk prodhoi një marrëveshje finale mes Kosovës dhe Serbisë.

10 vite me parë Kosova dhe Serbia nisen dialogun teknik në Bruksel

  1. Më 8 mars u mbajt takimi i parë. Ky proces kishte qellim lehtësimin e jetës së qytetarëve
  2. Në tetor të vitit 2012 u shndërrua në dialog politik. Marrëveshja me e rëndësishme u arrit në më 19 prill 2013. Atë e nënshkruan Hashim Thaci dhe Ivica Daqiq. Marrëveshja 15 pikeshe synonte normalizimin e marrëdhënieve
  3. Deri me tani janë arritur 23 marrëveshje. Në vitin 2015, kryeministri i atëhershëm i Kosovës, Isa Mustafa nënshkroi disa marrëveshje me palën serbe. Më e diskutueshmja, e që ende nuk po gjen zbatim, është ajo e asociacionit të komunave me shumicë serbe. Në nëntor të vitit 2018 u ndërpre dialogu pasi Qeveria e Kosovës vendosi taksë 100 për qid për produktet nga Serbia. Dialogu u ndërpre rreth 20 muaj, për të rinisur në muajin korrik të vitit 2020
  4. Dialogu ndërroj qasje gjatë vitit 2020. Ish ambasadori amerikan në Gjermani, Richard Grenell, negocioi dy marrëveshje. Atë për hekurudhën dhe autostradën Kosovë-Serbi. Administrata e ish presidentit, Donald Trump rrit rolin e saj në këtë proces. Më 4 shtator 202, në Uashington u arrit marrëveshja për normalizimin ekonomik. U premtuan shumë investime.
  5. Por, dialogu Kosovë-Serbi ende nuk ka marrë fund. Të dyja palët pritet që të shkojnë në Bruksel në një raund të ri bisedimesh me qëllim të arritjes së një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht të obligueshme/rel/tg/

 

 

 

 

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook