fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Partitë pa qëndrim për zgjedhjen e presidentit

Publikuar

Lëvizja Vetëvendosje, partia fituese e zgjedhjeve të 14 shkurtit, nuk parasheh se mund të ketë probleme për zgjedhjen e presidentit të Kosovës.

Ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani është kandidatja e kësaj lëvizjeje për postin e presidentit. Osmani në zgjedhjet e 14 shkurtit ka fituar më së shumti vota, përkatësisht mbi 300 mijë vota.

Kandidaturën për postin e presidentit e ka bërë publike edhe Ramush Haradinaj nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, i cili në këto zgjedhje fitoi mbi 41 mijë vota.

Zyrtarët e lëvizjes së Albin Kurtit, thonë se nuk presin vështirësi në formimin e institucioneve të reja, përfshirë këtu edhe zgjedhjen e presidentit të ri.

Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Përparim Kryeziu, tha për Radion Evropa e Lirë, se qytetarët kanë dhënë mesazh të qartë me votat e tyre se kush duhet të udhëheqë me institucione.

“Me t’u certifikuar rezultatet e zgjedhjeve, ne jemi të gatshëm që menjëherë të konstituohet kuvendi, të formohet qeveria dhe zgjedhja e presidentes si domosdoshmëri për vendin, por edhe si realizim i vullnetit të qytetarëve. Besoj që kjo duhet të jetë qasja e të gjitha subjekteve që do të përfaqësohen në kuvend”, tha Kryeziu.

Për formimin e qeverisë, Lëvizjes Vetëvendosje i duhen 61 vota. Kjo lëvizje ka fituar 58 vota dhe për krijimin e ekzekutivit llogarit në votat e komuniteteve joserbe.

Në Partinë Demokratike të Kosovës nuk kanë dashur të flasin lidhur me atë se kë do të përkrahin për postin e presidentit.

Ndërkohë, ish-bashkëpartiakët e Vjosa Osmanit në Lidhjen Demokratike të Kosovës, deri më tani nuk kanë treguar se si do të veprojnë për zgjedhjen e presidentit.

Valentina Bunjaku-Rexhepi nga LDK-ja tha për Radion Evropa e Lirë se ende nuk ka një qëndrim se si do të veprohet gjatë zgjedhjes së presidentit.

“Nuk kemi ndonjë përgjigje lidhur me këtë çështje sepse duhet të ketë konsultime me lidershipin e ri që do të zgjidhet në kuvendi e ri të LDK-së. Do të shohim çka do të dalë nga kuvendi dhe më pas do të marrim qëndrim”, tha Bunjaku-Rexhepi.

Radio Evropa e Lirë ka kontaktuar me disa zyrtarë të lartë të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, por të njëjtit nuk kanë dashur të flasin lidhur me këtë çështje.

Vazhdo më shumë