fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Para rektoratit, protestohet kundër gjuhës seksiste të Kastratit

Kërkohet përjashtimi i tij nga Universiteti i Prishtinës

Publikuar

Aktivistë të shoqërisë civile sot organizojnë protestë kundër gjuhës seksiste të deputetit Ardian Kastrati nga Partia Demokratike e Kosovës. Ata po ashtu do të kërkojnë përjashtimin e tij nga Universiteti i Prishtinës.

Protesta mbahet në oborrin e rektoratit të Universitetit të Prishtinës duke filluar në orën 11:00. Kujtojmë se deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, pas zgjedhjes së Vjosa Osmanit presidente ka shkëputur një fragment nga shkrimtari Faik Konica për të satirizuar ndaj saj.

“…një fshatarake me një bark si kadë e me këmbë si magje, me një palë duar të trasha e të pjekura, e me fytyrë të kuqe si piper t’Ohrit”, është pjesa që ka shkëputur Kastrati.
Ai ka fshirë postimin nga profili i tij në Facebook pas kritikave të shumta që mori.

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021