fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Pamja të rralla të Prekazit, pas sulmit mbi familjen Jashari (video)

Publikuar

Pamje të rralla nga sulmi në familjen Jashari, në vazhdimësi në këto vite kanë dal. Në pamjet e mëposhtme të realizuar nga AP, shihet Prekazi pas sulmit mbi familjen Jashari. Në pamje shihen polic dhe paramilitar serb, të cilët ishin pjesë e sulmit ndaj familjes Jashari.

Në 23 vjetorin e rënies së komandantit legjendar, Adem Jasharit, familjes së tij dhe Jasharëve të tjerë, kujtojmë se sulmi që ndodhi më 5, 6 dhe 7 mars të vitit 1998, mori jetën e 55 njerëzve në fshatin Prekaz, 22 prej të cilëve ishin familjarë të ngushtë të Adem Jasharit.

Këtij sulmi i mbijetoi vetëm Bashkimi, djali i Rifatit, i cili ia del që mes datës 5-6 mars të largohet nga rrethina dhe arrin t’i shpëtojë sulmit, si dhe Besarta, vajza e Hamzës, e cila pa dhe përjetoi tmerrin derisa vriteshin anëtarët e familjes së saj./tg/

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: [email protected] | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021