fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Osmani kritika Zvicrës për mosvaksinimin e kosovarëve

Ju flisni për emigrantët kosovarë në Zvicër. Ata janë qytetarë të vendit tuaj të cilët do të ishin vaksinuar në Zvicër. Thjeshtë, është detyrë e autoriteteve zvicerane të bindin njerëzit me rrënjë të huaja që të vaksinohen. Të gjithë këta njerëz duhet të ishin vaksinuar në Zvicër para se të udhëtonin në Kosovë

Publikuar

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, po qëndron në Zvicër për një vizitë disaditore. Me këtë rast, referuar numrit të lartë të kosovarëve të infektuar që u kthyen në Zvicer pas pushimeve në Kosovë, ajo shprehu kritika se shteti zviceran do duhej të kishte ndihmuar ata të vaksinoheshin paraprakisht, shkruan Blick zviceran.

”Ju flisni për emigrantët kosovarë në Zvicër. Ata janë qytetarë të vendit tuaj të cilët do të ishin vaksinuar në Zvicër. Thjeshtë, është detyrë e autoriteteve zvicerane të bindin njerëzit me rrënjë të huaja që të vaksinohen. Të gjithë këta njerëz duhet të ishin vaksinuar në Zvicër para se të udhëtonin në Kosovë”.

”Ne kishim një nga nivelet më të ulëta të infeksionit deri në gusht, dhe numri i infeksioneve u rrit ndjeshëm me mysafirët e pushimeve nga Zvicra dhe vendet e tjera”, ka theksuar ajo, njofton Klankosova.tv.

Tutje Presidentja Osmani e cila mori pjesë në Forumin Ekonomik Zviceran, u pyet edhe për arsyet e lirimit të masave antipandemi, gjatë muajve të verës, njofton Klankosova.tv.

”Ne nuk jemi i vetmi vend që ka lehtësuar masat; shumë vende të tjera në rajon dhe në të gjithë Evropën gjithashtu e kanë bërë këtë. Sepse numri i infeksioneve ishte i ulët dhe vaksinimi filloi të hyjë në fuqi. Në vend që të fajësoni njëri -tjetrin, vetëm një mesazh tani vlen: vaksinimi shpëton jetë. Vaksinoheni në Zvicër, Kosovë, në të gjithë botën!”.

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: [email protected] | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021