fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Nisin hetime për sulmin ndaj gazetarit Syla

Policia tha se të dyshuarit ende mbeten të panjohur për autoritetet e rendit dhe se ata pas sulmit janë larguar nga vendi i ngjarjes me një veturë me targa vendore.

Publikuar

Prokuroria Themelore në Prishtinë tha se ka nisur “hetimet intensive” për të sqaruar dhe identifikuar të dyshuarit që sulmuan gazetarin Valon Syla të hënën mbrëma.

Prokuroria tha se sulmi ndaj Sylës është cilësuar si “lëndim i lehtë trupor”.

Syla mbrëmjen e 11 prillit ka marrë trajtim mjekësor në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës pas lëndimeve në kokë që pësoi. Ai thuhet se u sulmua nga tre persona. Sulmi raportohet se ka ndodhur pasi Syla ka dalë nga studio televizive dhe dyshohet se është përcjellë nga të dyshuarit deri në lagjen Bregu i Diellit në Prishtinë.

Policia e Kosovës, në raportin 24-orësh, tha se sulmi është raportuar se ka ndodhur pas orës 22:00 në rrugën Ilir Durmishi në Prishtinë.

Policia tha se të dyshuarit ende mbeten të panjohur për autoritetet e rendit dhe se ata pas sulmit janë larguar nga vendi i ngjarjes me një veturë me targa vendore.

Ndërkaq, Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) e ka dënuar sulmin fizik ndaj gazetarit Valon Syla, duke kërkuar arrestim të menjëhershëm të kryesve të këtij sulmi.

“Ky sulm për Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës është krejtësisht i papranueshëm dhe përpjekje serioze për të penguar dhe minuar lirinë e shprehjes dhe lirinë e medias në Kosovë”, u tha në reagimin e AGK-së.

Sulmi ndaj Sylës është dënuar nga Qendra Evropiane për Liri të Shtypit dhe Medias.

“Ne dënojmë fuqishëm sulmin fizik ndaj gazetarit Valon Syla nga të paktën tre persona, që e lanë atë të gjakosur dhe me lëndime në kokë. Ne u bëjmë thirrje autoriteteve kosovare që të kryejnë hetime të pavarura dhe profesionale dhe të sjellin kriminelët para drejtësisë”, shkroi kjo qendër në Twitter.

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: [email protected] | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021