fbpx
Lidhu me Ne!

Kosovë

Në javën në vijim, te reshura shiu dhe bore

Në fillim të javës temperaturat shënojnë rritje, por që do të ketë më shumë intervale me vranësira. Ditën e martë me mundësi për riga lokale shiu.

Publikuar

Në fillim të javës vazhdon rritja e temperaturave. Nga e mërkura më ftohtë dhe me shi. Në vise kodrinoro-malore mundësi edhe për borë. Në fillim të javës temperaturat shënojnë rritje, por që do të ketë më shumë intervale me vranësira. Ditën e martë me mundësi për riga lokale shiu. E ditën e mërkurë pritet rënie e temperaturave si dhe të reshura shiu, ku orëve të mëngjesit mund të përzien edhe me borë pranë viseve kodrinoro-malore.

Sipas parashikimeve të fundit, edhe në pjesën e dytë të javës temperaturat mbeten më të ulëta, ku do të ketë vranësira, ditën e enjte mundësi për riga lokale shiu.

Edhe në ditët e fundjavës cilësia e ajrit mbetet në vlera mesatare dhe të pranueshme, vetëm orëve të mbrëmjes mund të kaloj në vlera të dobëta.
10.04 – Kryesisht me diell. Ditën me vranësira kalimtare.
11.04 – Kryesisht me diell dhe më ngrohtë. Gjatë ditës vranësira të pakta kalimtare.
12.04 – Ngrohtë, me vranësira dhe intervale me diell.
13.04 – Mbetet ngrohtë, me vranësira dhe intervale me diell. Pasdite mundësi për riga lokale shiu.
14.04 – Kryesisht vranët dhe kohë pas kohe me shi. Orëve të mëngjesit përreth viseve kodrinoro-malore me mundësi edhe për reshje bore.
Temperaturat minimale shënojnë rritje në vlera pozitive në fundjavë, e deri të martën edhe në 6C. Maksimalet ditën e diel rriten në 17C, e të hënën e të martën edhe deri në 20C. Të mërkurën pësojnë rënie në 12C. Do të fryjë erë e lehtë dhe mesatare nga jugperëndimi 2-6m/s. Shtypja atmosferike ka shënuar rritje mbi vlera normale, e ditëve të ardhshme me tendencë të rënies./pw/tg/

Vazhdo më shumë