fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

“Mo bre, mu paskan thy dy krahët”, Merovci tregon sesi reagoi Rugova kur kuptoi se Fehmi Agani ishte vrarë

Publikuar

Adnan Merovci, ish-shef i Protokollit të ish-presidentit, Ibrahim Rugova thotë se gëzimi më i madh i ish-presidentit ishte kur ndërhyri NATO në Kosovë.

“Ndër momentet më të lumtura është bomba e parë ku Rugova është gëzuar si fëmija dhe e kam pa të ngazëllyer tamam si një fëmijë kur gëzohet”, ka thënë Merovci në “Dhoma e Rrëfimit” në T7.

Merovci thotë se atë ditë ai nuk e kishte ndezur as cigaren për 8 orë, përderisa thotë se ‘iu kishin këput krahët’/

“Një ndër momentet më të vështira të tij është kur kam qenë me 7 maj 1999 në aeroportin e Romës kur e kuptova se është ekzekutuar profesor Agani dhe kur i kam treguar presidentit, ai ka qenë në nervoz kur e kuptoi se ka diçka të pakëndshme. I thash ngushëllime Aganin e kanë ekzekutu, ai ka thënë “mos bre mu paskan thy dy krahët” dhe ka hesht. Nëse Rugova nuk ka pi 8 orë cigare flet se me atë gjest e ka shpreh hidhërimin e tij”.

Vazhdo më shumë

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021