fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

“Minaret janë bajonetat tona, xhamitë janë kazermat”, Erdogan i rikthehet poezisë së vjetër

Publikuar

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka zgjedhur të publikojë një poezi nacionaliste në inaugurimin e një xhamie të re në Zonguldak.

Bëhet fjalë për një poezi që e ka çuar në burg në vitin 1998 akuzohej për nxitje të urrejtjes fetare dhe u burgos për katër muaj, transmeton IndeksOnline.

Poezia është e nacionalistit turk Ziya Gokalp dhe u recitua nga Erdogan kur ai ishte kryebashkiak i Stambollit, asokohe./tipografi/

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook