fbpx
Lidhu me Ne!

Kosovë

Mesazhi i këngës “Kur ta kthyem moj Kosovë shpinën…”

Cdo shqiptar që e ka lënë vendin e vet e ka lënë ngrohtësinë e ka gjetur dimër

Publikuar

“Kur ta kthyem moj Kosovë shpinën hej e hej more e lamë borë e gjetëm dimër”, janë vargjet e këngës së rapsodit të njohur, Dervish Shaqës, këngë kjo që i ka bërë ballë viteve të shumta në skenën muzikore shqiptare dhe këndohet thuajse nga të gjithë.

Teksti i kësaj kënge bart në vete një histori, për të cilën në emisionin “Qejfe Qejfe kjo dynja” sonte ka folur nipi i Dervish Shaqës, Zenun Makstuaj. Zenuni tha se përmes kësaj kënge daja i tij e ka shfaqur një realitet të çdo shqiptari që është larguar nga vendi i tij, shkruan rtv21.

“Cdo shqiptar që e ka lënë vendin e vet e ka lënë ngrohtësinë e ka gjetur dimër”, tha ndër tjera Zenuni./

Vazhdo më shumë