fbpx
Lidhu me Ne!

Rajon

Mediet serbe: Perëndimi planifikon aplikimin e idesë së dy Gjermanive për Kosovën

Kjo është ajo që i tha Danas një burim nga qarqet diplomatike perëndimore, duke komentuar “shuttle” diplomacinë aktuale të përfaqësuesve të BE-së dhe SHBA-së të ngarkuar me dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak dhe Matthew Palmer

Publikuar

Normalizimi i marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës sipas një modeli që do të ishte i ngjashëm me marrëdhëniet e atëhershme midis dy Gjermanive është përsëri në qendër të vëmendjes sepse Perëndimi e ka kuptuar që presidenti serb Aleksandar Vuçiq nuk do të pajtohet me njohjen zyrtare të Kosovës “në kohën e duhur”.

Kjo është ajo që i tha Danas një burim nga qarqet diplomatike perëndimore, duke komentuar “shuttle” diplomacinë aktuale të përfaqësuesve të BE-së dhe SHBA-së të ngarkuar me dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak dhe Matthew Palmer, si dhe mesazhet e shpeshta të Vuçiq për të rritur presionin ndaj autoriteteve serbe në kontekstin e Kosovës, shkruan Danas, njofton Klan Kosova.

Dje, presidenti i Serbisë kishte plan në plan të takohej jozyrtarisht me Palmer, i cili mbërriti në Beograd pas vizitës së tij në Prishtinë dhe për të enjten pasdite, Aleksandar Vuçiq, është planifikuar të takohet me Lajçak.

Pas tij, ai do të takohet përsëri me Matthew Palmer, por në “formë zyrtare”.

Siç njoftoi agjencia Tanjug, pas bisedimeve individuale të sotme, do të mbahet një takim i trefishtë midis Vuçiq dhe Lajçak-Palmer, pas së cilës nuk është planifikuar asnjë konferencë për media.

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook