fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Më 190 vota, Lumir Abdixhiku, kryetar i ri i LDK-së

Publikuar

Delegatet e Kuvendit të Përgjithshem të LDK, kanë votuar për kryetar të LDK, Lumir Abdixhikun

Ai ka fituar shumicën e votave të delegatëve të LDK-së, duke i mundur në garë kundërkandidatët.

Ai pas numërimit të të gjitha votave, është ulur në karrigen e kryetarit të LDK-së, ndërsa pranë tij janë ulur edhe Kujtim Shala e Imri Ahmeti, ndërsa më pas ka dalur në foltore për t’ju drejtuar bashlëpartiakëve si kryetar.

“Ju faleminderit nga zemra për besimin”, tha Abdixhiku në fillim të fjalimit.

“Sot po e hapim një faqe të re në rrugëtimin tonë politik me synime të qarta për ta rikthyer LDK-në në vendin e saj origjinal”, tha Abdixhiku.

Ai tha se LDK-ja ka qenë gjithnjë promotore dhe kujdestare e vlerave, ndërsa tha se arsyen për humbjen e votuesve duhet ta gjejnë në vetvete.

“LDK u tregua kujdestare e vlerave, promotore e secilit hap euro-atlantik. LDK nuk arriti të mbajë e as të rrisë votuesit e saj. Arsyen e vërtetë e gjejmë te vetvetja dhe nga vetvetja duhet ta nisim rrugëtimin tonë të madh”, tha ai.

Ai tha se “LDK-së duhet t’i japim një lidership që përballon sfidat e kohës”.

Vazhdo më shumë