fbpx
Lidhu me Ne!

Sport

Mbajti qëndrim pro Palestinës, klubi i Bundesligës merr vendimin ekstrem për marokenin

Publikuar

Tashmë është zyrtare: Mainzi ka ndërprerë kontratën me futbollistin Anwar El Ghazi. Lojtari ishte pezulluar pasi ndau mendimin e tij për konfliktin mes Izraelit dhe Palestinës, duke publikuar një frazë që madje ishte e ndaluar në futbollin anglez: “Nga lumi në det, Palestina do të jetë e lirë”. Me fjalë të tjera, ai argumentoi se Palestina duhet të shtrihet në Mesdhe.

Lexo edhe:

Organizata përgjegjëse për futbollin anglez zbulon se përdorimi i shprehjes do të çojë në sanksione dhe përfshirje të policisë.

El Ghazi u rikthye, por pranoi se nuk ishte penduar për deklaratat e tij, gjë që bëri që klubi i Bundesligës t’i jepte fund marrëdhënies kontraktuale.

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook