fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

“Marrëveshja Kosovë – Serbi, brenda muajsh”

Bashkimi Evropian dhe vendet anëtarë të tij presin që presin që dialogu të vazhdojë pa vonesë dhe “të arrijë një përparim të shpejtë në negociatat e marrëveshjes gjithëpërfshirëse

Publikuar

I dërguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka thënë se marrëveshja do ishte “teknikisht e realizueshme brenda pak muajsh, nëse të dy palët e duan atë dhe kanë vullnetin politik’’.

Lajcak ka thënë së Bashkimi Evropian dhe vendet anëtarë të tij presin që presin që dialogu të vazhdojë pa vonesë dhe “të arrijë një përparim të shpejtë në negociatat e marrëveshjes gjithëpërfshirëse’’.

Në një intervistë për agjencinë e lajmeve serbe, Beta, Lajcak ka thënë së udhëheqësit në Prishtinë dhe Beograd duhet të “investojnë përpjekje dhe kapital politik”, të kenë vullnet dhe guxim politik, si dhe një mandat nga populli, që do të thotë besim, mbështetje dhe mirëkuptim për popujt e tyre për çështje për të cilat negociojnë vendimet e vështira që priten “./tg/

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021