fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Marrëdhëniet Kosovë-SHBA ishin në rrezik kur ishte Albin Kurti në krye të Qeverisë, thonë në PDK.

Publikuar

Kandidati për deputet nga radhët e PDK-së, Memli Krasniqi në Rubikon tek Adriatik Kelmendi ka thënë së marrëdhëniet Kosovë-SHBA ishin në rrezik kur ishte Albin Kurti në krye të Qeverisë.

“Letra të ngjashme si të Joe Biden kemi pasë edhe më herët edhe nga Donald Trump, edhe nga Barack Obama, letra të ngjashme kemi pasë nga çdo administratë amerikane. Ky njeri që tani është president, ka ardhur në Kosovë dy herë si zëvendësministër, dhe ka kërkuar gjëra më të mëdha, duke kërkuar votimin e demarkacionit, edhe gjëra të tjera konkrete që ndërlidhen me procesin e dialogut”.

“Ne kemi pasë qeveri që absolutisht kanë qenë neglizhente dhe të papërgjegjshme në raport me SHBA-në. Ajo që kulmoi ishte në Qeverinë e Albin Kurtit, ku patëm rrezikim të vërtetë të raportit tonë historik dhe strategjik me SHBA-në”.

“Për ta thjeshtuar këtë, qytetarët e kanë parë që Kurti ishte në gjendje ta ndërronte Amerikën me përfaqësues të Sllovakisë dhe Spanjës. Kurti u largua nga administrata amerikane, ai filloi ta akuzonte Shtëpinë e Bardhë, si të ishte shtëpi e pazareve. Ai fliste për mënyrën më pezhorative të mundshme për Shtëpinë e Bardhë, të cilën e quante herë Shtëpi e Kuqe dhe e Verdhë”.

“Ai iu dha pozicion dominant në dialog, Miroslav Lajçakut që vjen nga Sllovakia dhe Josep Borrellit që vjen nga Spanja. Ata janë të njëjtit njerëz që sa kanë qenë ministra të punëve të jashtme kanë punuar kundër Kosovës”, ka thënë Krasniqi.

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook