fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

LS thotë që Lajcak duhet t’ia rikujton Prishtinës obligimet

Publikuar

Nënkryetari i Listës Serbe Igor Simiq ka thënë se pret nga vizita e emisarit të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajcak, t`ia kujtojë Prishtinës siç tha ai “detyrimet e nënshkruara në Bruksel, të cilat nuk janë përmbushur deri më sot”.

Simiq thekson për portalin “Kosovo Online” se së bashku me Prishtinën, Bashkimi Evropian ka pjesën e vet të përgjegjësisë që Asociacioni i Komunave Serbe nuk është krijuar për gati tetë vjet që nga nënshkrimi i marrëveshjes.

“Unë pres që vizita e Lajçakut të kujtojë Prishtinën për detyrimet që ata morën përsipër duke nënshkruar Marrëveshjen e Brukselit, të cilat ende nuk janë përmbushur sot. Së pari, dua të them formimin e Asocioacionit të Komunave Serbe, i cili është një detyrim që lindi nga 2013 marrëveshje”.

“Fakti që ne nuk e kemi Asociacionin sot dhe një mori përfitimesh të tjera të rëna dakord nga marrëveshjet e Brukselit për komunitetin serb është përgjegjësi e Prishtinës, por edhe e BE-së, e cila ishte garantuese e zbatimit të atyre marrëveshjeve përmes dialogut, ata gjejnë zgjidhje për të gjitha problemet që janë në rrugë midis Beogradit dhe Prishtinës, domethënë midis serbëve dhe shqiptarëve në zonën e Kosovës”, shtoi ai./tg/

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook