fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Kuvendi miratoi anëtarët e Komisionit për dhënien e Provimit të Jurisprudencës

Ndryshe, ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu gjatë seancës së Kuvendit i reagoi opozitës pas skuzave që mori për emrat e propozuar për Komisionin për Dhënien e Provimit të Jurisprudencës.

Publikuar

Mes polemikave të shumta, Kuvendi i Kosovës me 70 vota për, 1 kundër dhe asnjë abstenim miratoi anëtarët e Komisionit për dhënien e provimit të  Jurisprudencës. 

Emrat e rinj të Komisionit për dhënien e Provimit të Jurisprudencës të miratuar në Kuvend janë: Albert Zogaj, Drita Rexhaj,Valbona Dishaj-Haxhosaj, Afrim Shala, Zenel Leku, Edijesa Zahiri, Halide Reka, Bajram Miftari, Hajriz Hoti dhe Nenad Lazic.

Ndryshe, ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu gjatë seancës së Kuvendit i reagoi opozitës pas skuzave që mori për emrat e propozuar për Komisionin për Dhënien e Provimit të Jurisprudencës.

Haxhiu tha se nuk mund të ua bëj qejfin deputetëve të opozitës për të propozuar emrat që duan ata e që e kanë denigruar sistemin e drejtësisë.

Ndërkaq, deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Hajdar Beqa reagoi pas deklaratës së ministres Albulena Haxhiu, e cila tha se nuk propozon emra në Komisionin e Dhënies së Provimit të Jurisprudencës që i shërbejnë opozitës, shkruan telegrafi.

Beqaj tha se dikur Haxhiu kur ishte në funksion të kryetares së Komisionit për Legjislacion kishte kritikuar idenë e personave që mbajnë dy e më shumë poste, e sot sipas tij, Haxhiu po e bën të njëjtën gjë.

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021