fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Kurti: Takimi me Vuciqin s’është vazhdimësi e dialogut

Është takim i parë që për herë të parë pritet që ta kem përballë presidentin e Serbisë që s’e kam takuar asnjëherë në jetë, nëse e përjashtojmë tryezën me mbi 30 veta në shkurtin e 2020-ës.

Publikuar

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se takimet që do t’i ketë me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq, do të jenë takime të dialogut të ardhshëm dhe jo atij të kaluarit.

Ai para gazetarëve tha se përveç takimeve me partitë krerët e partive opozitare për çështjen e dialogut, do të ketë edhe një diskutim në Kuvend lidhur me procesin e deritanishëm sepse duhet ta shohim se ku ndodhemi sa i përket marrëveshjeve të dikurshme, zbatimit dhe ndikimit të tyre, njofton Klan Kosova.

“Në takimin që do të zhvillohet në Bruksel nuk është takim i vazhdimit të dialogut. Është takim i parë që për herë të parë pritet që ta kem përballë presidentin e Serbisë që s’e kam takuar asnjëherë në jetë, nëse e përjashtojmë tryezën me mbi 30 veta në shkurtin e 2020-ës. Pra, ky është takim i parë dhe aty do të shohim se çfarë mund të jetë kapitulli i ardhshëm i dialogut. Është takim për dialogun e ardhshëm, por s’është takim i dialogut të mëhershëm”.

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021