fbpx
Lidhu me Ne!

Kosovë

Kurti, aktakuzën ndaj Aliut e konsideron politikë të ditës

Publikuar

Kreu i Qeverisë, Albin Kurti nuk ka komentuar aktakuzën ndaj Liburn Aliut, këtë ai e ka arsyetuar me duke thënë së te ky vend i dëshmorëve nuk mund të flasim për politika të ditës.

Kurti ka bërë homazhe sot bashkë me kabinetin qeveritar në kompleksin memorial “Dëshmorët e kombit” në Gllogjan. Në këtë organizim ka marrë pjesë edhe ministri i Infrastrukturës, Liburn Aliu për të cilin është bërë e ditur dje se ka aktakuzë të konfirmuar.

Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu në Qeverinë Kurti 2, rezulton se është i akuzuar për keqpërdorim i detyrës zyrtare.

Kjo aktakuzë e ngritur nga Prokuroria Themelore në Prishtinë më 24 korrik 2020, e ngarkon Aliun me veprën penale të keqpërdorimit të pozitës zyrtare gjatë kohës kur ai ushtronte detyrën e Drejtorit të Drejtorisë së Urbanizmit në Komunën e Prishtinës.

Vazhdo më shumë