fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Kur do ta hap Kosova ambasadën në Jerusalem, sipas Israel Hayom

Publikuar

Mediet izraelite raportojnë së Kosova do të jetë vendi i tretë që hap një ambasadë me shkallë të plotë në Jerusalem. Kjo sipas tyre do të ndodhe të hënën më 15 mars 2021. Siç shkruan “Israel Hayom”, të cilën e transmeton Izraeli sot ceremonia do të zhvillohet të hënën në Jeruzalemin qendror, në prani të diplomatëve të vjetër nga të dy vendet.

Ndërkaq, Republika Çeke, tashme ka hapur ambasadën e saj në qendër të kryeqytetit në prani të Ministrit të Jashtëm Gabi Ashkenazi dhe Kryeministrit Çek Andrei Babish.

Përveç kësaj, një samit u mbajt dje midis Kryeministrit Netanyahu dhe kolegëve të tij nga Hungaria dhe Republika Çeke, Victor Urban dhe Andrei Babish.

Netanyahu vlerësoi lëvizjet e të dy vendeve për të hapur një zyrë zyrtare përfaqësimi në Jeruzalem dhe tha: “Ne e vlerësojmë faktin që ata kanë hapur përfaqësime në Jeruzalem dhe se ata gjithashtu po na ndihmojnë në skenën ndërkombëtare, siç bëjnë miqtë e mi të vërtetë”, shkruan Izraeli Sot.

Të dy udhëheqësit evropianë kanë njoftuar se do të shqyrtojnë fushatën izraelite të vaksinimit dhe hapat e ndërmarrë nga kryeministri Netanyahu për ta zbatuar atë. Kryeministri hungarez vuri në dukje se pavarësisht krizës ekonomike që pësoi Izraelin dhe vendin e tij për shkak të epidemisë, vëllimi i tregtisë midis tyre u rrit në vitin 2020. “Kjo është një shprehje e miqësisë së vërtetë”, vuri në dukje Urban.

Ndërkohë, me ftesë të presidentëve të Gjermanisë, Francës dhe Austrisë, Presidenti Reuven Rivlin dhe Shefi i Shtabit Aviv Kochavi do të zhvillojnë një vizitë të shpejtë të martën që vjen, përqendruar në një seri takimesh mbi kërcënimin e intensifikimit të Hezbollahut, programin bërthamor iranian dhe gjykata e Hagës./tg/

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook