fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Kryediplomati gjerman, telefonon Kurtin, bisedojnë për dialogun

Kryediplomati gjerman tha se vendi i tij do që të sigurojë një perspektivë brenda Bashkimit Evropian për shtetet e Ballkanit Perëndimor teksa dialogu me Serbinë i udhëhequr nga BE-ja mbetet vendimtar për këtë qëllim

Publikuar

Ministri i Punëve të Jashtme të Gjermanisë Heiko Maas ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin e vendit, Albin Kurti.

Kryediplomati gjerman tha se vendi i tij do që të sigurojë një perspektivë brenda Bashkimit Evropian për shtetet e Ballkanit Perëndimor teksa dialogu me Serbinë i udhëhequr nga BE-ja mbetet vendimtar për këtë qëllim, njofton KK.

“Organizata qeveritare e Gjermanisë është një përparësi kryesore për Gjermaninë që të sigurojë një perspektivë brenda Bashkimit Evropian për shtetet e Ballkanit Perëndimor, i tha Ministri i Jashtëm @HeikoMaas, Kryeministrit të Kosovës @AlbinKurti në një telefonatë sot. Dialogu mbi normalizimin me Serbinë i udhëhequr nga BE është vendimtar për këtë qëllim,” theksoi Mas.për këtë qëllim”, thuhet në një njoftim në Twitter.

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021