fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Krasniqi: Qeveritë e kaluara kanë vënë në rrezik bashkëpunimin me SHBA

Publikuar

Kandidati për deputet nga Partia Demokratike e Kosovës, Memli Krasniqi, ka thënë se ky subjekt politik do ta rikthejë raportin e Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës ashtu siç ishte më herët, duke kritikuar qeveritë e kaluara se kanë vënë në rrezik bashkëpunimin mes dy shteteve.

“Me PDK-në, në qeverisje do ta rikthejmë në nivelin siç ka qenë më herët raportin SHBA-Kosovë. Fatkeqësisht, në vend nuk ka ndonjë person tjetër aktiv në politik pos Enver Hoxhës, i cili ka qasje në kancelaritë evropiane. Në retrospektiv, kur Hoxhaj ishte në krye të Ministrisë së Punëve të Jashtme kemi marrë diku 116 njohje nga vendet tjera, ndërsa ministrat tjerë mund të shtyhen vetëm se cili ka marrë më shumë çnjohje”.

Krasniqi në Rubikon me Adriatik Kelmendin ka theksuar se Qeveria Hoti e ka humbur shansin e Kosovës në marrëveshjen e nënshkruar në Washington, duke thënë se në draftin e kësaj marrëveshje ishte edhe njohja e ndërsjellë në mes Prishtinës dhe Beogradit.

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook