fbpx
Lidhu me Ne!

Kosovë

Konferenca e radhës kundër Thacit, Veselit, Krasniqit dhe Selimit

Publikuar

Dhomat e  Specializuara të Kosovës me seli në Hagë, kanë konfirmuar mbajtjen e konferencës se radhës për ecurinë e çështjes ndaj ish udhëheqësve të UCK-së.

Ish presidenti, Hashim Thaçi, ish kryetarët e Kuvendit, Kadri Veseli dhe Jakup Krasnqi si dhe Rexhep Selimi do të paraqiten në seancën e radhës në gjykatë nga ora 11:00.

Që të katërt akuzohen nga Gjykata Speciale për krime luftë.  Konferenca e radhës për ecurinë e çështjes ndaj ish udhëheqësve të UCK-së, po mbahet pikërisht në ditën kur ka nis fushata e bombardimeve nga ajri e NATO-së, ndaj Serbisë, e që zgjati 78 ditë, e cila në tokë u shfrytëzua nga forcat serbe për sulme hakmarrëse kundër shqiptarëve.

Mbi 10 mijë veta u vranë, mbi 800 mijë u ndoqën nga Kosova, ndërsa rreth 5 mijë të tjerë në fund të luftës llogariteshin si të zhdukur.

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021